Vaše reklama v televizi? Smart TV ji odvysílá za hubičku

Dne 15. 7. 2021 PPC

Televizní reklama tu byla donedávna jen pro silné hráče s tučným marketingovým rozpočtem. Pohybuje se váš budget ve skromnějších číslech? Nezoufejte! Dnes už dávno nemusíte vaši reklamu zobrazovat v rámci online marketingových nástrojů pouze na počítači, mobilu či tabletu. Ukážeme vám, jak být vidět i na televizních obrazovkách, a to s minimálními náklady.
 

Muž v obleku s televizí místo hlavy

Díky smart TV dostanete vaši reklamu na televizní obrazovky i v případě, že váš marketingový rozpočet pracuje se skromnými čísly.

Jak zacílit vaši reklamu na televizní diváky

Cesta na televizní obrazovky je dnes volná také pro marketéry, kteří v kampani obracejí každou stokorunu! Od konce roku 2018 totiž Google Ads nabízí možnost cílit reklamy i na televizní obrazovky přes set-top boxy, herní konzole, streamovací zařízení (např. Chromecast) a chytré televize. 

Google Ads se tím jen přizpůsobil rostoucímu trendu, neboť už v daném roce zhlédli uživatelé na televizních obrazovkách každý den průměrně přes 180 milionů hodin videí na YouTube. A jak cílení na televizní obrazovky v Google Ads nastavíte? Stejným způsobem jako při nastavování na jiná zařízení, avšak zatím je to možné jen u kampaní v obsahové síti a videokampaní.

Na televizní obrazovky se ovšem můžete dostat i při používání Skliku. V daném nástroji je tato možnost označena jako multimediální zařízení a, na rozdíl od Google Ads, Sklik nabízí možnost cílení reklam nejen v kampaních v obsahové síti a videokampani, ale i ve vyhledávací síti a produktových kampaních. Facebook tuto možnost sice zatím nenabízí, ale zítra může být všechno jinak.

 

Reklamní banner na obrazovce smart TV

Ukázka způsobu, jakým se zobrazují reklamní bannery na obrazovce chytré TV.

Vaše TV reklama je opravdu vidět a její výkon změříte

Vaši reklamu do televize dostanete i přes Real Time Bidding. Reklamní spot se tak zobrazuje až po interakci uživatele, tj. po přepnutí programu, spuštění videa apod., což znamená, že se divák u televize skutečně nachází. Díky tomu ho zasáhnete v okamžiku, kdy něco vyhledává, nikoli jako při klasickém televizním vysílání, kdy se reklamy zobrazují, ať už divák televizi sleduje, či ne. 

A ještě jednu obrovskou výhodu tyto televizní reklamy mají: můžeme u nich sledovat v rámci výsledků všechny metriky, na které jsme zvyklí z online marketingu.

Vybírejte z typů cílení a formátů

RTB nabízí několik různých cílení reklam, např. geolokační, demografické, časové cílení apod. Vybírat můžete nejen ze základních formátů, kterými se můžete v televizi zobrazit, jako jsou bannery, branding a přeskočitelná videa, ale také z nadstandardních formátů, např. formulářů pro sběr leadu, vytvoření video archivu či spuštění živého vysílání. Reklamy cílené na TV přes RTB jsou však oproti jiným zařízením výrazně dražší. 

TIP: Chcete rozhýbat vaši kampaň videem, ale máte omezený budget? YouTube VideoBuilder nakopne váš online marketing videem zdarma.

A co úspěšnost kampaní na TV obrazovkách?

Pokud vás zajímá rychlý a přímý efekt, velký dojem na vás tyto TV reklamy asi neudělají. Porovnávání výsledků z obsahových kampaní cílených na různé typy zařízení dokazuje, že nejlépe si vedou reklamy zobrazované na počítačích a mobilech, a to z hlediska počtu zobrazení, prokliků i konverze. Reklamy na televizních obrazovkách za nimi znatelně zaostávají. 

Pro srovnání: U klienta, který potřeboval přivést více zákazníků na e-shop, jsme během několika měsíců zaznamenali přes 81 000 zobrazení reklamy na počítačích, zatímco na televizních obrazovkách se tato reklama zobrazila pouze 104x a nedošlo k žádné konverzi. 

 

Tabulka srovnání výkonnosti reklamy podle zařízení

Tabulka srovnání výkonnosti reklamy podle zařízení dokazuje, že co do počtu zobrazení se reklama na TV obrazovkách zatím nemůže reklamám na počítačích a telefonech rovnat.

Takto bychom mohli pokračovat a odprezentovat desítky výsledků u různých klientů, výsledek by však byl v každém případě téměř stejný – podstatně nižší počet zobrazení, prokliků a žádné konverze. Videokampaně cílené na televizní obrazovky dosahovaly v nástroji Google Ads v porovnání s počítačem a mobilem velmi podobných výsledků s ohledem na průměrnou cenu za zhlédnutí videa, míru zhlédnutí, přehrání celé reklamy či počet zobrazení.
 

Proč tedy cílit na televizního diváka?

A přesto nelze televizní diváky ignorovat. Každá značka chce být viděna, aby si ji potenciální zákazníci zapamatovali, případně si na ni vzpomněli při nákupním rozhodování. Díky reklamám zobrazovaným na televizních obrazovkách můžete jednoduše oslovit nový segment publika, který by se vám nemuselo podařit získat přes zobrazování reklam na jiných zařízeních a který třeba časem navštíví váš web
 

Přidejte špetku strategického myšlení a reklama ve SMART TV začne dávat smysl

Reklamou na těchto zařízeních získáváte příležitost oslovit lidi, kteří právě příjemně tráví volný čas zabořeni hluboko ve svém gauči. Co jim právě v takové chvíli ukázat banner s křupavou voňavou pizzou a dovozem až k nim domů? Nebo co taková remarketingová kampaň obohacená o dárek ve formě předplatného na HBO GO, které ve své televizi mohou využít? Zapojte kreativitu a využijte tyto reklamní plochy ve svůj prospěch.
 

Ukázka reklamního banneru na smart TV

I takto se na smart TV zobrazuje reklamní banner. Při zadání reklamy přes Real Time Bidding si můžete dokonce pojistit to, že ji divák opravdu uvidí.

Výhody jsou proti nevýhodám ve výhodě

Pokud to máte rádi stručně a přehledně, jdeme na to. K výhodám patří jednoznačně:

  • Možnost dostat se na televizní obrazovky s nízkými náklady v porovnání s klasickými televizními reklamami 

  • Divák reklamu skutečně vidí, pokud ji zadáte přes RTB

  • Kontrola nad výsledky kampaní jako při cílení na jiná zařízení

  • Šance oslovit nové segmenty publika díky pouštění reklam na dalším zařízení 

  • Strategická příležitost oslovit lidi, kteří si právě udělali pohodlí ve svém gauči.

    Všechno má své plusy i mínusy a není tomu jinak ani v tomto případě. Nevýhody:

  • Kampaně cílené na TV nebývají konverzní 

  • Počet zhlédnutí reklam je stále příliš nízký, protože v domácnostech ještě není takovou samozřejmostí mít smart TV a sledovat na ní např. YouTube, jako je tomu u mobilních zařízení, počítačů či tabletů. 

Reklamy zobrazované v televizi zatím sice nepřinášejí online konverze, ale v případě brandových kampaní zaměřených na šíření povědomí o značce je užitečné být vidět všude, kde můžete získat nové zákazníky. Navíc v budoucnu bude určitě narůstat počet domácností s chytrými televizemi, takže výsledky reklam zobrazených na TV se jistě budou zlepšovat a jejich potenciál poroste. Proto nic nezkazíte tím, když už nyní přidáte televizní přijímače do cílení reklam a díky tomu budete moci sledovat jejich vývoj.
 

Lucia Kohútová
 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com, FlatPanelsHD

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence