Z nuly na 50k za 2 měsíce: jak jsme rozhýbali náš firemní Twitter

Dne 1. 7. 2019 Social Případové studie

„Potřebujeme vůbec Twitter? Nestačí nám Facebook, Instagram a LinkedIn?” váhají občas někteří klienti. „Můžeme na tomto kanálu vůbec oslovit širší publikum, abychom si na něm trochu přihřáli brand?” Vyzkoušeli jsme to sami na sobě a výsledky nás upřímně překvapily. Inspirujte se a zjistěte, jak na to.

 

Kdy jsme uslyšeli budík

Firemní Twitter jsme založili před čtyřmi lety. Prvních pár let však stál tak trochu na druhé koleji. Občas se na něm vyskytl příspěvek převzatý z Facebooku a pak bylo zase měsíc ticho. To víte, kovářova kobyla...

Ale pak to přišlo. Po tom, co jsme vyladili firemní Instagram a Facebook, začali jsme se rychlým Twitterem zabývat hlouběji. A brzy jsme zjistili, že jsme jeho potenciál trestuhodně přehlíželi. Je totiž obrovský. Budík nám tehdy zazvonil těsně u hlavy.

 

Na co Twitter?

Twitter totiž zdaleka není jen místem, kam hradní mluvčí pravidelně vyplivne jedovatou slinu. Využívají jej světové brandy, politici, novináři a odborníci žhaví diskutovat, ventilovat své názory a zjišťovat novinky ze svého oboru i všeobecného dění. 

Disponuje statisíci českých uživatelů a zhruba 330 miliony aktivních uživatelů celosvětově. To je přece ideální podhoubí pro vybudování úspěšného PR kanálu. Jenže jak na to?

 

Jak se takový Twitter budí 

Pokud to s Twitterem myslíte vážně, nejde to dělat tak, jak jsme to zpočátku dělali my. Není to Facebook, aby tam fungovaly stejné příspěvky publikované dvakrát do měsíce. Twitter je totiž:

  • Aktuální a rychlý. A proto tweetujeme jako diví ze sedaček kinosálů na konferencích, z vlastních akcí či reflektujeme aktuální dění. Tento obsah je pro nás i naše publikum naprosto zásadní. Protože je autentický.
  • Zaměřený na copy. Podle oficiálních zdrojů čte texty 90 % uživatelů Twitteru. Facebookové posty čte jen polovina oslovených, zbytek musíte zaujmout obrázkem. Twitterem povolených 280 znaků je tedy naprosto klíčových. Místo obrázku vám tak často stačí náhled odkazu, infografika či fotka vyfocená narychlo mobilem. Není to Instagram, na krásu se tolik nehraje, vítězí aktuálnost a informační hodnota.

  • Veřejný, otevřený, konverzační. Sdílet sami, případně retweetovat můžete cokoliv od kohokoliv. Zdaleka ne veškerý obsah našeho Twitteru jsme vytvořili sami. Komentujeme proto články, které nás zaujaly, retweetujeme a ptáme se našeho publika na názor. Funguje to výborně.

 

Aktuální příspěvky jsou na Twitteru zásadní

Aktuální dění, na kterém se sejde většina oborových odborníků – neexistuje lepší twitterový obsah.

Zdroj: Twitter In creative

A teď krok po kroku

Nechtěli jsme mít Twitter jako další kanál, který ukáže, jaký máme v kancelářích krásný relax-room. Twitterový obsah by měl stát trochu výš než zábavné zákulisní dění, to si nechte na InstaStories. Co jsme tedy potřebovali?

  • Obsahovou strategii. Dali jsme dohromady vyvážený mix aktuálních reportů z akcí, příspěvků komentujících marketingové novinky a příspěvků propagujících naše vlastní články.

  • Vytipovat zdroje, jejichž tweety sdílíme a komentujeme jejich odborný obsah ve svých příspěvcích.

  • Začít tvořit. Jedině ukázaná totiž platí.

Ze začátku jsme tedy Twitter nakopli nekompromisní dávkou několika postů denně. Vlastní obsah, cizí články, retweety – jedině naplněný profil totiž může fungovat. 

A fungoval! Díky dobře zvoleným hashtagům, označování zdrojů informací a šikovnému plánování příspěvků jsme brzy začali registrovat nové fanoušky a graf impresí našich postů rostl někdy až neuvěřitelně rychle.

 

Statistiky našeho Twitteru

Statistiky denního zobrazení našich tweetů. Měsíční součty pak vzrostly z lednové nuly na únorových 37 900. A v březnu už to bylo 50 000. 

Zdroj: Twitter In creative

Co to přineslo?

Organicky oslovit desetitisíce lidí? To se třeba na Facebooku už moc nevidí. Poskytnout pohled do odbornějšího zákulisí vlastní firmy? Těžko hledat lepší PR. A kromě toho jsme zabodovali i v žebříčcích sociálních sítí českých agentur. Dva měsíce po sobě první místo v počtu nových fanoušků i v počtu interakcí – z toho máme opravdu radost.

 

Agenturní report nám dělá radost

Agenturní report od Zoomsphere je naše oblíbené každoměsíční čtivo.

Zdroj: Twitter In creative

Budujte svou značku na Twitteru i vy. Čeká tam na vás trochu jiné publikum, které vás chce poznat z jiné stránky, a vy mu můžete krásně vyjít vstříc. Nevíte jak na to? Pomůžeme vám s tím. Ozvěte se nám.

 

Michal Šíma

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence