Vylaďte své newslettery. Zapojte čísla a fígle z veletrhu Czech Online Expo

Dne 3. 5. 2019 E‑mailing

Kdy posíláte svoje newslettery? A které kanály kromě mailů používáte? Šablona funguje? Dáváte do předmětu smajlíky? Všechna tato témata a hromadu dalších pokryl E-mailing Summit na letošním veletrhu Czech Online Expo v Praze. Mrkněte se na sadu tipů, které považuji pro práci na strategii e-mailingu v roce 2019 za zásadní.

 

E-mailing není jen o mailech

E-mailing Summit svou přednáškou zahájil Vladimír Voda z agentury Water Media. Zabýval se tím, „Jak propojit e-mailing s Facebookem a dalšími online kanály”. Možnosti e-mailingu jsou totiž mnohem širší, než je pouhé zasílání pravidelných či akčních newsletterů. Na základě chování našich odběratelů a zákazníků můžeme pro různé kampaně efektivně využít různé online kanály.

Prvním takovým kanálem jsou push notifikace, což jsou krátké textové zprávy, které se uživatelům zobrazují na ploše počítače nebo telefonu. Push notifikace se výborně hodí jak pro transakční informace typu „vaše zboží už je na cestě k vám”, tak pro remarketingové účely. Efektivně jimi můžete zákazníka upozornit třeba na opuštěný košík.

Dalším účinným nástrojem je Messenger bot. Do facebookového Messengeru můžeme uživateli poslat automatickou zprávu např. v podobě slevového kódu při přihlášení se k odběru newsletterů. Je také možné v Messengeru e-maily přímo sbírat.

Vladimír hovořil také o SMS zprávách, které se hodí k zasílání automatických kampaní. Jednoduše řečeno, místo toho, abyste kampaň poslali na e-mail, pošlete ji SMSkou. S tímto nástrojem ale opatrně, přece jen se jedná o citlivý online kanál.

 
blog expo In_creative_na_Czech_Online_Expo_2019.jpg

Czech Online Expo je největší akce pro markeťáky v ČR. Na své si proto přišel každý z naší osmičlenné výpravy.

Zdroj: In creative

Pár kouzelných čísel pro kouzelné e-maily

Jakub Čižmář nám ukázal „Čísla v e-mailingu, která vám otevřou oči”. A opravdu vytáhl velmi působivé údaje ze statistik e-mailingu za rok 2018. Posuďte sami.

Nejvíce e-mailů (70 %) se posílalo ráno a nejméně v noci (0,58 %). To se ještě dalo čekat. Ty noční však měly nejvyšší open rate – až 44 %. A v jaké dny měly newslettery největší míru otevření? Nebudete tomu věřit, ale v sobotu. V tento den se sice zasílalo nejméně e-mailů, ale za to měly nejvyšší open rate. Naopak nejsilnějším dnem na posílání newsletterů byl čtvrtek a na druhém místě bylo pondělí.

Následují čísla, která mě osobně docela vyděsila. Pouze 10 % českých odesílatelů se zajímá o konverzní poměr svých newsletterů. Remarketingové kampaně tvoří pouhých 0,0256 % z celkového počtu odeslaných e-mailů. A většina odesílatelů své maily nijak netestuje – A/B testování kampaní tvořilo v roce 2018 pouze necelých 7 %.

Vše podtrhuje Jakubova věta, která by se měla tesat: „Netestování je nevyužití příležitosti”. Takže testujte, sledujte reporty a dle jejich vyhodnocení svoje kampaně dál laďte.

 

Složka Hromadné nerovná se Spam. Smajlíky nebrat!

Dalším přednášejícím byl David Finger ze společnosti Seznam.cz. Řekl nám, „Proč je doručení do složky „hromadné” dobrým znamením”.

V roce 2015 založil Seznam.cz složku Hromadné, určenou pro newslettery. Přestože si spousta lidí myslí, že je to další místo pro spam, není tomu tak. David nám vysvětlil, že pokud naše newslettery do této složky spadnou, je to naopak úspěch. Do ní totiž newslettery opravdu patří, nepatří do inboxu. A ať se prý o to ani nikdo nepokouší!

David také kladl důraz na to, aby měl každý správně nastavené DNS záznamy (SPF, DKIM, DMARK) a FBL. FBL je zkratka pro Feedback Loop. To je bezplatný nástroj, který vás upozorní na to, že příjemce vašeho newsletteru na platformě Seznam.cz vás označil jako spam. Tento nástroj je možné stáhnout na fbl.seznam.cz.

Oblíbili jste si smajlíky v předmětu mailu? David smajlíky rozhodně nedoporučuje. Mohou totiž mít neblahý vliv na doručitelnost a váš e-mail kvůli nim může snadno spadnout právě do složky Spam.

 

Testujte, zkoušejte, měřte, laďte

Výživnou přednášku si připravil Pavel Pola. Nastolila zásadní otázku: „Optimalizujete svoje kampaně? Nebo vás to vůbec nezajímá?”.

Pavel mluvil hlavně o tom, že je potřeba kampaně neustále vyhodnocovat, testovat a zkoušet nové věci. Vyloženě pak nesnáší kobercové nálety bez jakékoliv personalizace a segmentace. Open rate pod 10 % je podle něj spam. Pokud máte takové číslo u svých kampaní, je na čase udělat základní hygienu:

  1. zkontrolovat doručitelnost (nastavení DNS záznamů)
  2. zkontrolovat šablonu, špatné HTML = spam
  3. nastavit double opt-in
  4. nastavit pravidelnou a rozumnou frekvenci rozesílek
  5. pokud má newsletterový odkaz „Zobrazit e-mail online” click rate 50 %, znamená to, že se e-mail nezobrazuje správně – ideál je u tohoto odkazu click rate na úrovni 0,5 %.

 

Kam s menu? A jaké linky prodávají?

Pavel si mnohokrát ověřil, že pokud v šabloně dá menu do hlavičky, lidé méně klikají na produkty. Je tedy lepší menu nabídnout spíše v patičce.

Testoval také odkazy na produktové kategorie či produkty v těle e-mailu. Přišel na to, že kategorie měly větší click rate, ale menší tržby a u produktů tomu bylo přesně naopak.

 

Předmět mailu má mnoho podob

Pavel podtrhl důležitost testování různých variant předmětu e-mailů. Např. podnícení zvědavosti, urgenci, číslovky, oslovení, koruny vs. procenta, negativní vs. pozitivní formulaci a spoustu dalších. Takže testujte, nebojte se zkoušet nové věci, z výsledků budete překvapení.

Tak. To by byl můj E-mailing Summit z rychlíku. Doufám, že vás bude inspirovat k vyzkoušení různých fíglů, a vřele doporučuji návštěvu dalšího ročníku akce Czech Online Expo. A pro všechny, kteří se do e-mailingu ještě nepustili – má to smysl a funguje to. Ozvěte se, rádi vám o tom řekneme víc.

E-mailingu zdar!

 

Veronika Houdková

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence