Stručný návod, jak u nás zaručeně (ne)získat práci

Dne 26. 1. 2016 Život v IC

V poslední době jsem pročetla velké množství životopisů a motivačních dopisů a účastnila se několika pohovorů s lidmi, kteří se hlásili na různé pozice do naší firmy. Nemohly mi uniknout některé banální, ale bohužel stále často se opakující chyby, kterých se uchazeči o práci neustále dopouštějí. Ráda bych se některým v tomto článku pověnovala, aby případní zájemci o práci (nejen) v In creative nedělali chyby, kterými se úplně zbytečně mohou sami vyloučit z výběrového řízení.

 

Dvakrát měř, jednou řež!

Prvního omylu se můžete dopustit již při samotném čtení inzerátu. Rychle jej přeletíte očima a bezhlavě odesíláte CV na uvedený e-mail. Až na pohovoru zjišťujete, že o tuto práci vlastně nemáte zájem. Možná proto, že se svým pracovním zaměřením nachází mimo vaši profesní dráhu. Anebo proto, že si představujete jiné místo práce či jiné podmínky. Proto i v případě odesílání životopisu raději dvakrát měřte, jednou řežte. Lidová přísloví jsou často moudřejší, než se na první pohled může zdát.

 

Udělejte své CV nezapomenutelným!

Trocha extravagance neuškodí. Co se týče samotného životopisu – buďte tvůrčí, jedineční a neopakovatelní! A to hlavně v případě, že se hlásíte na kreativní pozici (tedy třeba do In creative)! Udělejte vaše CV nezapomenutelné, vyčnívající z davu. Ovšem pozor na kýčovitost a přeplácanost. Pokud nejste zrovna grafický typ, držte se klidně staré dobré klasiky, kterou ozvláštněte například písmem, barvou dělicí čáry mezi odstavci, fotografií atd. Když už jsme u té fotky, pusťte z hlavy „selfiečka“ a snímky z párty, je to přece životopis, vaše vizitka. Hotovo? Nezapomeňte překontrolovat gramatiku a také si dejte pozor na smyšlené dovednosti a zkušenosti (dříve nebo později se to stejně „provalí“), takže pokud ve vašem CV doposud figurují nějaké neadekvátní informace, pryč s nimi! Třeba takový přehnaný odhad vlastních jazykových schopností anebo certifikace, ke které stačilo se naučit teorii, ale praxe už chybí, může také spíše uškodit.

 

Motivační dopis nikdy nelže!

Další klíčovou záležitostí je motivační dopis. Jeho přiložením k CV můžete okamžitě získat jistou výhodu oproti kandidátovi, který jej nezaslal. Samozřejmostí by měla být promyšlenost dopisu a absence gramatických chyb. Je to místo, kde nás můžete seznámit s tím, kam směřujete, co vás baví, v čem vynikáte a také máte jedinečnou šanci přiblížit nám svoji osobnost. Stejně tak nám můžete říci, v čem se chcete a potřebujete nadále zlepšovat. NIKDY neposílejte stejný motivační dopis do více firem. Kvůli jeho obecnosti na to každý zkušený náborář přijde a vám to velmi uškodí (kdo by chtěl zaměstnat někoho, kdo už si na začátku pracovního vztahu snaží ulehčit práci). Ještě horší pak je to, když do jedné firmy pošlete motivační dopis, který byl psán do úplně jiné firmy na úplně jinou pozici. Ale tady už asi ani nemusím vysvětlovat, proč je to špatně.

 

Chceme VÁS, ne někoho, kým byste chtěli být!

Váš životopis a motivační dopis nás zaujaly a nastává zlomová chvíle – pozvání na osobní pohovor. Snažte se, prosím, maximálně vyhovět našim požadavkům na termín, protože každé vaše odmítnutí nebo pozdní příchod v nás vzbuzuje jistou nedůvěru ve vaši dochvilnost a time management (samozřejmě vážné důvody akceptujeme, nejsme nelidové). Přijďte včas, mějte pevný stisk ruky (leklé ryby prostě neberou), vlídný úsměv, oční kontakt a zároveň zdravě sebevědomý projev. První dojem je velmi důležitý a pokud nezapůsobíte v prvních několika vteřinách, těžce se to napravuje. V průběhu pohovoru na naše otázky odpovídejte pravdivě, pokud nevíte, přiznejte to. Nekoušeme! Pokuste se nás přesvědčit, že nám máte co nabídnout. Buďte sami sebou, energičtí, slušní a pozitivní.

 

blog - Stručný návod, jak u nás zaručeně (ne)získat práci

Zdroj: In creative

Pokud si do této chvíle počínáte dle instrukcí, máte už vlastně skoro vyhráno. Zbývá vám jen doufat, že nepřišlo více takových ideálních kandidátů, jako jste právě vy. Přejeme hodně štěstí!

 

Veronika Ftačníková

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence