Povinné EET pro e‑shopy od 1. 3. 2017! Poradíme, jak to obejít

Dne 13. 1. 2017 Byznys

Elektronická evidence tržeb (EET) je v médiích intenzivně propírané téma už pár měsíců. Celý proces náběhu je rozdělený do 4 fází podle toho, do jaké skupiny podnik dle své činnosti patří. V tomto článku se nebudeme věnovat restauračním podnikům, o kterých se toho už řeklo dost. Budeme se věnovat e-shopům, kterým dnes zhasla poslední naděje na to, že by se mohly EET vyhnout. Dá se tak říct, že politikaření zvítězilo nad zdravým rozumem.

 

Co se vlastně děje?

Po dnešním (pátek 13. 1. 2017) hlasování je již jasné, že se e-shopům nevyhne výjimka z EET, o kterou někteří poslanci usilovali. Výjimka byla podle mnoha předních českých e-shopů i Asociace pro elektronickou komunikaci nutná nejen proto, že se zavedením EET zkomplikuje situace mnoha tisíců e-shopů z hlediska byrokratického, ale zavedení EET e-shopům způsobí mnohdy až neřešitelné komplikace.

Celý problém spočívá v tom, že zákon vyžaduje, aby byla online platba okamžitě zaevidována a reportována do systému EET. To však nejen naráží na to, jak e-shopy fungují, ale hlavně se jedná o prozatím nepřekonatelný technický problém. Online platby přes GoPay, PayU a další zprostředkovatelé plateb totiž fungují tak, že e-shop se o proběhnuvší platbě dozvídá až s časovou prodlevou. A to je v přímém rozporu s pokyny danými zákonem. Podle zákona je nutné EET evidenci provést před okamžikem, kdy nastane tržba. Praxe e-shopů je navíc taková, že mnohdy po provedení objednávky vůbec k tržbě nedojde (zákazník si nákup rozmyslí, platba se nezdaří atd.). Tím se navyšuje asministrativní náročnost storen těchto záznamů v evidenci EET. Situace je tedy velmi nemilá a pro provozovatele e-shopů komplikovaná.

 

Jak se dá situace obejít?

Nebudeme vám tu radit, jak obcházet zákon. Spíše vám poradíme, jak se s nastalou situací popasovat. Mnoho provozovatelů e-shopů podle našeho názoru skončí. Náklady na softwarové úpravy budou natolik vysoké a činnosti se zavedením EET tak časově náročné, že mnoho provozovatelů menších e-shopů svoji činnost ukončí. Pro ty ostatní půjde o nemalý neplánovaný náklad.

Asi nejsnazší metodou, jak EET obejít, je začít využívat pouze ty metody plateb, na které se tato nová povinnost nevztahuje. Jedná se o platbu přímo na bankovní převod a o platbu na dobírku. I když POZOR! Ani s dobírkou to není tak jednoduché. V případě, že pošlete zboží přes PPL, DPD, Českou poštu a další dopravce na dobírku, je nutné rozeznat, zda-li EET evidenci vést či nikoli. NENÍ NUTNÉ vést evidenci tržeb, pokud zákazník zaplatí přepravci v hotovosti a přepravce zašle e-shopu peníze na bankovní účet. Ve všech jiných případech je nutné vést EET.

 

Shrnutí

Abyste se vyhnuli nutnosti vést EET, pak je nutné používat POUZE tyto platební metody:

  1. Platba bankovním převodem na účet
  2. Platba na dobírku (s tím, že zákazník platí kurýrovi jen v hotovosti)

Bude tedy nutné vypnout platbu kartou předem. Pokud platbu kartou chcete mít stále jako jednu z platebních metod, nevyhnete se velkému množství technických a byrokratických překážek. Přejeme vám, ať se s nimi popasujete co nejlépe a můžete se věnovat podstatnějším věcem jako zlepšování spokojenosti zákazníků, zvyšování konverzního poměru nebo rozšiřování sortimentu.

 

Michal Baturko Olbert

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence