On‑Page SEO v kostce

Dne 14. 3. 2019 SEO

Snažíte se na svém webu nebo e-shopu budovat organický dosah? A jaké metody k tomu využíváte? Víte o všech činnostech a vychytávkách, které lze využít na webu? Tento článek by vám měl v kostce představit nejrůznější On-Page faktory, které ovlivňují SEO. Doufám, že je pak hned vyzkoušíte!

Soubor Robots.txt – zkontrolujte si, že soubor povoluje nebo naopak zakazuje přístup robotům přesně tam, kam chcete. A ne jinam. Jinak budete zbytečně optimalizovat stránky, na které jste robotům zakázali přístup.

Sitemap – máte sitemapu? Tedy strukturovanou mapu stránek? Pokud ne, jen robotům zbytečně ztěžujete práci.

Schema.org markup – vyhledávač sice nejspíš pochopí, jaký obsah se mu snažíte nabídnout, ale proč mu trochu nepomoct? Definujte typy obsahu pomocí schema.org.

Prolinkování webu interními odkazy – právě tak dáte jednotlivým stránkám váhu. Pokud máte na webu některé stránky, na které chcete Google více upozornit nebo je prostě více vypíchnout, nasměrujte na ně (smysluplně) odkazy z jiných částí webu. Smysluplností se myslí hlavně důraz na přirozené anchor texty. Tedy ne “klikněte tady”, “zde” atd.  

Zabezpečený web – nejspíš už dávno víte, že weby s SSL certifikátem Google upřednostňuje před těmi, které zabezpečené nejsou. Ale jen pro jistotu.

Rychlý web – dalo by se říct, že čím rychlejší máte web, tím radši ho vyhledávače mají. Způsobů, jak zrychlit načítání webu, je mnoho. Mezi jednoduché metody patří zjednodušení kódu nebo komprese obrázků. Podívejte se také na to, co znamená AMP (Accelerated Mobile Pages).

Call-to-action – prostřednictvím CTA na svém web nebo e-shopu bojujete proti nepřehlednosti a nejasnosti, co má návštěvník na webu dělat. Každá stránka by měla mít své CTA, aby se návštěvník neztratil. A aby se neztratil Google, až bude vaše stránky procházet.

Responzivita – mobile first indexing Google v ČR zavedl v polovině roku 2018. Dal tím jasnou větší váhu mobilnímu vyhledávání a upozornil na to, že webové stránky musí být responzivní pro mobilní zařízení. Jinak je nebude upřednostňovat.

Kvalitní textový obsah – unikátní, zajímavý, přínosný. To vše je potřeba mít, aby vaše stránky měli rádi nejen návštěvníci, ale i Google. Máte správně otextované produkty a kategorie na e-shopu? Máte poradnu, kde radíte, jak vaše produkty používat? Nebo blog, kde informujete o novinkách a píšete o problematice, která se vás týká? A děláte to na základě analýzy klíčových slov? Byla by přece škoda přicházet o návštěvníky...

Vizuální obsah je také důležitý – až 20 % vyhledávání na Googlu vrátí jako výsledky obrázky nebo videa. Pokud je budete mít na vašem webu se správnými meta texty, Google je využije pro lepší indexování a následné vyhledávání.

Meta titulky a popisky – nezapomínejte na ně. Jsou vstupenkou návštěvníka na váš web. Tyto texty totiž vidí v SERPu, tedy pokud vás v organickém vyhledávání najde.

H1, H2, H3… – vím, že to víte. Ale jen pro jistotu. Nadpisy jsou důležité, titulek stránky musí být H1 a pokud je více nadpisů, pak postupně podle hierarchie označujte nadpisy jako H2, H3.

Tak jak jste na tom? Odmávli jste si On–Page jako „bez problémů“? Nebo se teď vrhnete opravovat, co se dá? Určitě se najdou i nějaké další věci, o které se v rámci On-Page optimalizace starat. O které se staráte vy? Napište nám!

 

Michal Baturko Olbert

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence