Ne/přesná shoda klíčových slov v AdWords

Dne 11. 5. 2017 PPC

V systému Google AdWords se od začátku dubna mění pravidla pro práci s přesnou shodou klíčových slov. Nebude totiž už tak přesná jako dřív. Ovlivní tato změna i vaše kampaně?

Google nikdy nespí a stále vymýšlí nové a nové věci. My jsme mu samozřejmě v patách a dnes přinášíme report o důležité aktualizaci, která může ovlivnit i vaše reklamní kampaně v AdWords.

Ve zkratce se jedná zejména o změnu práce s klíčovým slovem v přesné shodě, které nebude stoprocentně a přesně odpovídat vyhledávacímu dotazu. Nově se bude reklama zobrazovat, i když se vyhledávací dotaz bude znatelně lišit od klíčového slova v přesné shodě. A nejedná se tu už jen o překlepy nebo diakritiku. Google bude do přesné shody zahrnovat funkční slova, jimiž jsou například předložky nebo spojky. Další novinkou je, že slova nebudou muset být v přesném pořadí. Pak tedy [Autobazar Olomouc] = [Olomouc Autobazar].

 

funkcni-slova

Funkční slova 

​Zdroj: screenshot Google blogu, vlastní firemní tvorba

Jak to funguje v praxi

Pojďme si uvést příklad. Jste prodejce barev a v reklamní sestavě používáte klíčové slovo [Barvy sklo] v přesné shodě. Dosud se vaše reklama zobrazovala pouze tehdy, když klíčové slovo odpovídalo vyhledávacímu dotazu (AdWords však bral v potaz překlepy nebo ne/využití diakritiky. Takže i například dotaz Barvy sklp reklamu zobrazil.) Nově se reklama zobrazí i uživatelům, kteří vyhledávají například Barvy na sklo nebo Sklo barvy.

Novinka vám pak v zásadě usnadní práci při vytváření nových kampaní ve vyhledávání. Budete mít kontrolu nad zobrazováním reklamy pomocí přesné shody. Zároveň však oslovíte potenciální zákazníky, kteří mají o váš produkt zájem, ale z nějakého důvodu je reklama v původním případě nezasáhla. Člověk, který vyhledává Sklo Barvy, zřejmě vyhledává to stejné jako člověk, co hledá Barvy na sklo.

 

zmena-poradi-slov

Změna pořadí slov

Zdroj: screenshot Google blogu, vlastní firemní tvorba

Kde může být háček?

Nyní si představte, že jste autobusový dopravce, který provozuje linku z Prahy do Ústí a zpět. Právě propagujete akční nabídku jednosměrných jízdenek z Prahy do Ústí. V reklamní sestavě používáte klíčové slovo [Bus Praha Ústí] v přesné shodě. Dosud se vaše reklama zobrazovala pouze na (relativně) přesný vyhledávací dotaz, například Bus Praha Usti nebo Autobus Praha Usti. Nově se může zobrazit na dotaz Autobus z Prahy do Ústí, ale také na Autobus z Ústí do Prahy.

Zde nastává první problém. Člověk, který hledá dopravní spojení z Ústí do Prahy, dost možná nehledá zároveň spojení z Prahy do Ústí. Je možné, že ano, ale jistě to nevíte. A v tomhle je právě zakopaný pes. Dosud jsme přesnou shodu používali tam, kde jste chtěli přesně vybrat klíčová slova a přesně cílit reklamu. Od nynějška to nebude tak jednoduché. Budete muset strávit více času při vymýšlení reklamních sestav a nastavování shod klíčových slov.


Druhý problém se týká již vytvořených sestav. Tato změna může znamenat spoustu práce navíc, hlavně kvůli větší časové zátěži při vylučování klíčových slov z vyhledávacích dotazů. Komplikace může také nastat, pokud máte více, například podrobně rozdělených, reklamních sestav, které obsahují pouze přesnou shodu. Můžete se jednoduše ocitnout v situaci, kdy budou dvě nebo více sestav obsahovat podle nových pravidel „stejné slovo”, a tím se v aukci reklam budete přebidovávat – budete sami sobě zvyšovat cenu za proklik.

 

Co na to Google

Google tvrdí, že se jeho algoritmus postará o slovní spojení, která by mohla například prohozením slov nebo přidáním spojky měnit význam. Pořád ale zůstává faktem, že přesná shoda už nebude tak přesná, jako jsme byli doposud zvyklí. Jestli převáží výhody v podobě širšího zacílení, nebo nevýhody v podobě zvýšené časové náročnosti při správě kampaní, ukáže jen čas.

Tato novinka byla uvedena do praxe na začátku dubna 2017, a to pro angličtinu a španělštinu. Implementace pro češtinu bychom se měli dočkat v průběhu letoška.

Potřebujete pomoci s nastavením svých kampaní? Ozvěte se, se vším vám poradíme.

 

Vít Blažek

 

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence