KitchenAid: Jak upéct adventní instakalendář

Bojovat před Vánoci o pozornost v přeplněném instagramovém feedu není žádný med. U klienta KitchenAid jsme ze stereotypu vykročili díky vymazlenému adventnímu kalendáři. Jak z Instagramu vytěžit maximum, to se dozvíte z naší případové studie.

 

Okolo KitchenAidu bylo před Vánoci veselo

S klientem, který na českém trhu prodává prémiové kuchyňské spotřebiče značky KitchenAid, se známe už od roku 2018. Od té doby se naše spolupráce s každým dalším kvartálem prohlubuje a společně se pouštíme do čím dál zajímavějších projektů. Pojďme se společně na jeden takový podívat.

Na Facebooku vrcholí Velká vánoční soutěž, blog praská ve švech z receptů na vánoční dobroty a v newsletterech rozdáváme rady a tipy, jak si dosyta užít svátky. Stejně pestrý a bohatý obsah si zaslouží i Instagram, a tak jsme pro něj vymysleli každodenní obsah ve formě adventního kalendáře. Tam jsme nabídli obsah, který nás společně provázel celým rokem 2021. Zároveň jsme si tím připravili půdu pro velké věci, které nás u klienta v roce 2022 čekají.

 
Kitchen Aid Instagram adventní kalendář

Na náš puzzle feed je každý telefon krátký!

 

Čím jsme instagramový feed naplnili?

Celý feed jsme pojali ve formě puzzle, který nabourává běžnou hranatou strukturu. Kalendář působí jako jeden celek, ale přitom se pod každým políčkem nachází unikátní a zajímavý obsah. 

Políčka klasického adventního kalendáře nabízí vždy nějaké překvapení, stejně tak je tomu i v našem feedu. Místo obyčejných statických fotografií jsme každý příspěvek rozhýbali animací, obohatili videem, karuselem nebo třeba křížovkou.

A protože je to kalendář, nesmějí chybět i čísla políček a finální PFko!

Firemní kolotoč

Přijít s nápadem, který je složitý na realizaci, chvíli před začátkem prosince, to není jen tak. A tak zatímco u některých klientů už byl obsahový rok téměř uzavřen a naplánován, u KitchenAid se vrchol sezóny za pochodu překopal a o pořádný kus vylepšil.

Jako horký brambor si práci přehazovali tři lidi. Od Martina, který sedí na pomezí content oddělení a grafiky, šla myšlenka a podklady rovnou do rukou vrchní grafičky Anity. Ta přetvořila myšlenku ve finální dílo a předala grafiku dále. S rozpohybováním grafiky nám pak pomohl externista Michal, který má nastřádaný skill snad ve všech tvůrčích softwarech. S finálním draftem jsme proběhli schvalovací kolečko s klientem, kde jsme si ujasnili vizi celého měsíce. Obsah doputoval zpět k Martinovi, který se postaral o publikaci a tím pomyslný kruh uzavřel.

V závěru kalendáře na nás už všudypřítomná vánoční atmosféra nebrala ohled, a my tak každý další hotový příspěvek prokládali cukrovím a chlebíčky. 

S nápady roste chuť

Vymýšlet pro KitchenAid je prostě radost. A proč využívat škrobené influencery, když influencerem může být i samotná restaurace? Proto spolupracujeme s vybranými brněnskými podniky. Mezi naše navázané spolupráce patří 4 pokoje, Mlsná holka, Jean Paul’s restaurant, Bucheck, Dezertína, nebo třeba Carlini

Spolupráce s podniky klientovi vyloženě svědčí. KitchenAid spadá do kategorie dražších a profesionálních kuchyňských spotřebičů, a tak má těžší cestu dostat se k běžným uživatelům. Spojením s oblíbenými podniky jim budeme blíž. 
 

Karousel instagramového kalendáře Kitchen Aid

V kalendáři se nakonec objevily dvě spolupráce, jmenovitě Carlini a Bucheck.

Spolupráce přinášejí řadu výhod i pro naši agenturní činnost. Podniky dodávají fotografie, recepty a další autentický obsah, který nadále využíváme napříč všemi našimi kanály – od blogu po newsletter. V minulosti jsme společně naplánovali soutěž spočívající v hledání knižní kuchařky po vyhlášených brněnských podnicích.

 

Žena fotí v Carlini zákusky

Mohli jsme použít skvělé fotografie z dílny team leaderky copy oddělení Verči, která ovládá foťák stejně dobře jako klávesnici.

Pár tipů k obohacení vašeho puzzle feedu

Ve feedu jsme se vyřádili, jak nejvíc nám čas dovolil a vyzkoušeli jsme část z široké palety možností, které Instagram nabízí. Přesvědčte se o tom přímo na Instagramu KitchenAid. Použité fígle jsme shrnuli v následujícím seznamu:

 • Používejte i jiné než čtvercové formáty

Fotografie i videa v puzzle feedu mohou být ve formátu landscape (1080 x 566) i formátu profil (1080 x 1350). Náhledová fotografie se pak ořízne pouze na její prostřední část. 

(V našem kalendáři např. políčko č. 4 nebo závěrečné PF)

 • Video vložte do obrázku

Vložením videa přímo do obrázku nenarušíte strukturu feedu a zároveň vám to umožní snadno vložit takřka libovolné video.

(U nás např. políčko č. 1 a č. 12)

 • Skryjte video za náhledový obrázek

Náhledový obrázek vůbec nemusí s videem souviset. Stačí ho šikovně umístit na začátek či konec videa. Při vkládání videa pak stačí náhled přesně nastavit na tu část, kde náhledový obrázek překrývá video.

(Např. políčko č. 4, 6, 17, 23..)

 • Přidejte animované prvky!

My si sice všechny obrázky rozpohybovali sami, vy ale můžete využít prvky z nějaké fotobanky. Na internetu jich je k dispozici spousta!

(Např. políčko č. 14 a závěrečné PF)

 • Použitím karuselu sdělíte mnohem více!

Kolotoč, karusel, skupiny fotografií.. tento šikovný nástroj vám umožňuje přidat do jednoho příspěvku více obrázků. Pokud si s tím vyhrajete, můžete obrázky navzájem propojit, což vám při následném swipu na telefonu vytvoří krásně plynulý přechod.

(Např. políčko č. 1 a č. 12)

 • Nebojte se použít triplet

Ideální třeba pro grandiózní zakončení. Nebo pro slavnostní začátek. Rozhodně to s nimi ale nepřehánějte (viz poslední bod).

 • Vyvarujte se příspěvkům bez obsahu!

Jen máloco naštve uživatele víc, než 9 nic neříkajících příspěvků ve feedu… Myslete na to, že by měl každý příspěvek ideálně fungovat sám za sebe jako samostatný kus obsahu. Přesahující kousky fotografií z jiných příspěvků alespoň podnítí zvědavost uživatelů k návštěvě profilu.

Propojení obsahu napříč kanály

Dosah statistiky

Ke sdílení došlo i skrz jiné komunikační kanály. 

Při realizaci puzzle feedu vždy stojíte před otázkou, jestli jej propagovat od začátku, kdy není ve feedu ještě zhola nic poznat, nebo počkat, až bude struktura kompletní. 

Jak je z instagramových statistik patrné, vybrali jsme druhou možnost. Ke sdílení jsme využili propojení napříč kanály a závěrečný triplet příspěvků jsme připravili tak, abychom ho mohli použít jako video i banner, a to od Facebooku po newsletter. O kalendáři jsme se samozřejmě nezapomněli zmínit na všech ostatních kanálech.

 
Různé kanály a čísla dosahů

Newsletter i Facebook nám pomohly rozšířit povědomí o kalendáři na Instagramu. 

Co nám kalendář přinesl?

Hezké obrázky, videa, animace. Pěkné, ale co z toho? Hodně! Náš adventní kalendář zabodoval i v kategorii tvrdých dat.

A co jsme si z tohoto měsíce odnesli my v In creative? Že i nápady nad rámec našich časových možností jdou zvládnout. Dalo nám to okusit úskalí synchonizace více lidí v reálném čase a ukázalo to, jak tato úskalí překonat. 

 
Statistiky sledujících Kitchen Aid

Zaznamenali jsme skvělé výsledky! 

Inspirace na závěr?

Jestli přemýšlíte nad adventním, velikonočním či jakémkoli jiném obohacení vašeho Instagramu, nemusí jít rovnou o nekonečně dlouhý puzzle feed. A nemusí se jednat ani o marketingové projekty. Inspirace číhá všude, tak jsme vám pár hezkých účtů vybrali. 

 • Holky z @ne_slysim přibližující lidem svět neslyšících nám všem před Vánoci nadělily Adventní kalendář znaků.

 • Organizace Podané ruce na Instagramu @programhardandsmart snižuje rizikovost nočního života. Během adventu se věnovala zlepšení života nás všech. 

 • Odpočítávání posledních dní před Vánoci využil například i legendární seriál Ulice.

Příklady puzzle feedů jsou na Instagramu spousty. My se můžeme pochlubit alespoň těmi, pod kterými jsme podepsaní:

 • Pro klienta JAF HOLZ jsme zasadili nekonečný strom, který má svoji českou i slovenskou verzi. 

 • Nesmí samozřejmě chybět náš Instagram @increative.cz, kde jsme s puzzle feedem začali už v létě 2018.

Tak co, už hloubáte, jak ten svůj Instagram vyladíte? Promyslete to dobře, nebo to nechte na nás. Určitě společně vymyslíme něco, co konkurence nemá. Stačí se nám ozvat.

 

Citát Kitchen Aid o spolupráci

Martin Komínek

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence