Je hlasové vyhledávání budoucnost, nebo už přítomnost?

Dne 13. 3. 2019 SEO

Ve Spojených státech je prostřednictvím hlasových pokynů měsíčně provedena více než 1 miliarda vyhledávání a 14 % domácností má svého vlastního hlasového asistenta. Je jen otázkou času, kdy trend, který se v USA již stal realitou, pronikne do evropských a následně českých domácností.


Hlasové vyhledávání – o co jde?

Nejspíše znáte Siri – hlasovou asistentku, které mohou uživatelé Apple zařízení  zadávat pokyny. Existuje ale také několik dalších domácích asistentů, jako je Google Home (fakticky jde o reproduktor s „umělou inteligencí“) nebo Alexa, které je možné využívat pro hlasová vyhledávání prostřednictvím internetu. Nejčastěji tedy prostřednictvím Googlu, kde již delší dobu můžete kliknutím na mikrofon vyhledávat hlasem.

 

Google hlasove vyhledávání.jpg

Přes hlasové asistenty můžete volat, nebo nastavit budík v telefonu (a provést desítky dalších pokynů), případně vyhledávat na Googlu. Potřebujete vědět, jaké bude počasí? Google vám nabídne předpověď. Jakou rozlohu má vaše město? Google vám poradí. Chcete najít nejbližší pizzerii nebo lékárnu? Stačí využít hlasové vyhledávání.

Přes hlasové asistenty je v současné době už možné získávat informace o slevách nebo personalizovaných nabídkách z internetových obchodů. Níže uvedená statistika říká, že 52 % uživatelů hlasově ovládaných zařízení chce získávat informace o nabídkách a výprodejích!

 

 

google-hlasového-vyhledávání 2.jpg

Next big thing?

A tím využití hlasového ovládání zdaleka nekončí. Přes hlasová ovládání jde dokonce nakupovat. Tedy tam, kde to e-shop podporuje. Podívejte se na statistiky roku 2017 z USA a Velké Británie a na to, jaká je predikce prodejů. Očekává se masivní růst obratu přes hlasová zařízení.

 

Vývoj-hlasového-vyhledávání.jpg

Průzkum OnBuy.com, který probíhal mezi 1203 americkými spotřebiteli využívajícími nakupování hlasem, říká, že dnes už 25 % z nich pravidelně objednává přes hlasové ovládání potřeby do domácnost. Realizují tedy nákupy, které se opakují. Mezi další zboží nejvíce nakupované hlasově pak patří oblečení, hry, hudba a filmy.

 

Hlasové-vyhledávání-nejčastější-objednávky.jpg

Nejméně zatím uživatelé hlasově vyhledávají lokální služby, jako je čištění oblečení nebo kadeřnictví.

Průzkum dále odhalil, že nejlepší na nákupu prostřednictvím hlasového asistenta je to, že je ho možné provést „hands-free“, tedy bez používání notebooku nebo mobilního zařízení. Mezi další důvody, proč dotazovaní uživatelé upřednostňují tento způsob nákupu, patří, že mohou zároveň dělat jiné věci. Některým navíc nákup tímto způsobem připadá mnohem přirozenější než nákup přes počítač.

Oproti tomu přibližně 23 % tvrdí, že jim nepřipadá bezpečné sdělovat platební informace přes hlasového asistenta.

Podle rychlosti růstu tohoto odvětví je zřejmé, že se v blízké budoucnosti bude jednat o velké téma. Ve chvíli, kdy bude možné vyhledávat i v češtině, naplno pronikne tento boom i v České republice. Vznikne potřeba optimalizovat e-shopy pro hlasová vyhledání a přizpůsobit nákupní proces tomu, aby bylo možné dělat lehce objednávky tímto způsobem.

 

Michal Baturko Olbert

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence