Indoor Maps: umíme je jako první! Jak pomáhají OC Campus Square?

Dne 18. 6. 2019 Případové studie

Brněnské obchodní centrum Campus Square umožňuje od prosince 2018 svým návštěvníkům velmi pohodlnou orientaci v celém objektu. Jako první agentura v ČR jsme pro Campus Square totiž vytvořili řešení Indoor Maps v rámci služby Google Maps. Obchodní centrum tak má v ruce atraktivní výhodu oproti konkurenci.

 

OC Campus Square bylo otevřeno v roce 2008 v brněnských Bohunicích. Na 20 000 metrech čtverečních nabízí více než 50 značkových obchodů. Množství jeho návštěvníků pravidelně míří do supermarketu Tesco a řady fast-foodových restaurací.

Zásadním úkolem, před kterým stojí management velkých obchodních center, je maximální usnadnění orientace návštěvníků v budovách. Kdo umí své hosty obchodním centrem bezproblémově provést, má body navíc. Návštěvníci se cítí příjemně, věnují méně času hledání a mohou se soustředit na objevování nových zajímavých míst.

 

Jaká byla výchozí situace

Před zahájením spolupráce zajišťoval orientaci přímo v OC Campus Square pouze systém strategicky rozmístěných orientačních tabulí a ukazatelů. Alternativní možnost představovala orientace podle webové stránky, kterou si uživatelé mohli vyhledat na mobilním zařízení.

Ze statistik však vyplývá, že velké množství návštěvníků na web OC Campus Square chodí přes zápis v Google Maps. Aby se dostali na výše uvedenou stránku, musí se nejprve prokliknout na web Campus Square a dále vyhledat příslušnou stránku v menu.

Stále více návštěvníků si také informace zjišťuje předem a celý nákupní proces plánuje podrobně. Od zaparkování až po pořadí, ve kterém obchody navštíví.

Naším úkolem bylo maximálně zefektivnit orientaci potenciálních návštěvníků v obchodním centru a přispět k přehledné prezentaci obchodů a služeb. Tak, aby návštěvník našel potřebné informace v co nejkratším čase a bez nutnosti orientovat se v různých rozhraních. Služba Indoor Maps (v české verzi „Plány budov”) toho však nabízí mnohem více.

 

Implementujeme službu Indoor Maps

Plány budov v Mapách Google zachycují přesný půdorys budovy včetně jejího členění. Umožňují řadu možností, jak zanesené informace použít pro efektivní orientaci a navigaci ve vybraném prostoru.

V zahraničí jsou uživatelé na tuto službu uvyklí již několik let, na území ČR byl spuštěn v roce 2018. Díky certifikacím Google Partners a Google Street View Trusted jsme mohli tuto službu pro klienta zrealizovat jako první v ČR.

 

Jak Indoor Maps fungují

Princip je jednoduchý. Při vyhledání daného obchodního centra ve službě Google Maps se uživateli rovnou zobrazí přehledné rozdělení obchodního centra na jasně lokalizované jednotlivé obchody.
 

Google Indoor Maps na chytrém telefonu

Zdroj: Google Maps

To však není vše. Přímo v rozhraní Google Maps máte k dispozici několik dalších praktických funkcionalit.  

 

Podrobný plán a vyhledávání

Přesný plán poschodí se zobrazí po přiblížení mapy. V okamžiku plného přiblížení se vám otevře možnost vyhledávání konkrétních obchodů a značek.
 

Přechod mezi podlažími

Kliknutím na přepínač úrovní můžete snadno procházet mezi jednotlivými podlažími.
 

Přesně víte, kde jste

Pokud aktivujete na svém zařízení polohové služby, máte k dispozici naprosto přesného průvodce.
 

Praktické ikony

Kromě rozmístění obchodů a služeb máte přehled o dalších důležitých a zajímavých místech v budově, jako jsou parkoviště, WC, infostánky apod.
 

Navigace v obchodním centru

Plány budov vás také snadno do vybraného obchodu navedou z místa, na kterém se právě nacházíte. Mapy vám doporučí nejvhodnější trasu včetně informací o vzdálenosti a čase.
 

Navigace v Google Indoor Maps na chytrém telefonu

Zdroj: Google Maps

Dostupné v mobilu, tabletu i PC

Možnosti služby se na různých zařízeních nijak neliší. Návštěvník se může zorientovat ještě před samotnou návštěvou z pohodlí domova a naplánovat si přestup nebo třeba místo k parkování.

 

Propojení s webovými stránkami

Váš plán obchodního centra je k dispozici i prostřednictvím rozhraní Google Maps API, abyste jej mohli používat v mobilních aplikacích nebo na webových stránkách.

Takto vypadá standardní zobrazení např. v případě OC Olympia.

Google Maps na desktopu

Zdroj: Google Maps

A takto pohodlně se můžete orientovat v podrobném členění Campus Square.

Google Indoor Maps na desktopu

Zdroj: Google Maps

Jaké jsou konkrétní výsledky

OC Campus Square využívá tuto službu již 4 měsíce. Ze statistiky vyplývá, že navigaci využívá stále více uživatelů, kteří obchodní centrum navštíví. Graf zobrazující uplynulé čtvrtletí jasně ukazuje rostoucí tendenci uživatelů využívání zápisu v Google Maps pro zjišťování informací o obchodním centru.

 

Graf služeb Google

Zdroj: Analytics v rozhraní Google Moje firma

Co bude dál

V ČR je služba Indoor Maps teprve v první fázi. Z jejích výhod mohou aktuálně těžit zatím pouze obchodní centra. V zahraničí už ji ale využívají i další veřejné budovy jako muzea, nádraží či letiště. Je tedy jen otázkou času, kdy budou v ČR zmapovány i tyto typy objektů.

Chcete-li svým návštěvníkům zpříjemnit a usnadnit pobyt ve vašem obchodním centru, doporučujeme zachytit tento trend v zárodku. Teď je správná doba začít na tom pracovat. Ozvěte se, rádi vám se vším poradíme.

 

Jakub Horáček

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence