Čtyřdenní pracovní týden: dobrá volba, nebo krok zpět?

Dne 27. 7. 2022 Život v IC

Může zvýšit výkon celé firmy zkrácení pracovní doby o 20 %? Ve spoustě odvětví je to stále nepředstavitelná změna. Naštěstí je pro náš obor podobný režim nejen možný, ale i přínosný! Dnes, rok od zavedení 4denního pracovního týdne, máme už dostatek zkušeností a dat, abychom se mohli rozepsat o jeho přínosech, ale i úskalích.

 

Mediář blog.png

Nejsou 4 pracovní dny málo?

Jak pro koho. V digitální agentuře In creative jsme přesvědčení, že zaměstnanec, který cítí důvěru a volnost, vrátí týmu vše dvojnásob. Proto jsme od samého začátku velkorysí například i v otázce sick days a home office. Zavedení čtyřdenního pracovního týdne pak bylo jen dalším zásadním dílkem do skládačky naší progresivní firemní kultury

Takový pracovní režim však vyžaduje od týmu jistou zodpovědnost. Pokud chce mít konkrétní zaměstnanec skutečně volný pátek, měl by mít své úkoly hotové. Jsme tedy motivováni vyhýbat se prostojům a využívat čas v práci maximálně efektivně. A nutno dodat i to, že občas se na volno v pátek nehraje, protože někdy pátý den v týdnu pořádáme pro naše klienty školení v marketingu, která patří k našim základním činnostem.

A kolik bodů tedy pátečnímu volnu dáváme?

Plný počet! Tedy skoro… protože, jak správně tušíte, tento způsob práce obnáší i drobné pasti. Začneme ale jednoznačnými přínosy tak, jak vyplynuly mj. i z anonymního dotazování mezi členy týmu. 

Světlá strana mince 

  • méně stresu a více motivace k maximální efektivitě a účelné organizaci 

  • pátek jako příležitost k sebevzdělávání

  • větší rovnováha mezi pracovním a osobním životem

  • členové týmu cítí důvěru zaměstnavatele

  • atraktivní bonus, který hraje roli při firemním HR marketingu 

A co odvrácená strana?

Něco by se našlo, ale snažíme se tahle temná místa prosvětlit a je to na dobré cestě. Např.:

  • Klienti většinou pracují i v pátek.

  • Pokud specialista dohání nějakou práci v pátek, často ten den už nesežene jiného specialistu pro navazující úkol, proto projekt musí počkat do pondělí. 

Ocenili byste víc informací? O tom, jak jsme si v In creative na čtyřdenní pracovní týden zvykli a jak ho s odstupem času hodnotíme, jsme se šířeji rozepsali na Mediáři. V článku se dozvíte i o tom, zda čtyřdenní režim vůbec všichni dodržujeme.

 

Na článek přejdete tímto odkazem: Čtyřdenní pracovní týden: co přinesl digitální agentuře In creative (www.mediar.cz) 

 

A pokud vás něco zajímá, svůj dotaz můžete nechat v komentáři pod tímto příspěvkem na FacebookuRádi si přečteme i o vašich zkušenostech se změnou pracovního režimu nebo váš názor, zda vám to přijde přínosné.

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU

Naše kompetence