Co všechno jsme stihli na letošním Marketing Festivalu?

Dne 15. 11. 2017 Život v IC

Z Marketing Festivalu se za 5 let jeho existence staly takové druhé Vánoce každého markeťáka. Stejně jako v předchozích letech nám jeho zakladatel Jindřich Fáborský nadělil špičkové řečníky z celého světa, workshopy přetékající know-how a také doslova festivalový doprovodný program, který je ideální příležitostí k navázání nových profesních i osobních kontaktů. Co víc bychom si mohli přát?

Letošní ročník proběhl 9.–10. listopadu a vůbec poprvé se konal v Praze. Tento největší tuzemský (a dost možná už i středoevropský) marketingový svátek jsme si náležitě užili a nasáli jsme spoustu inspirace, o kterou se s vámi chceme alespoň zčásti podělit.

 

Co-vsechno-jsme-stihli-na-letosnim-marketing-festivalu-01

Delegace In creative na Marketing Festivalu.

Zdroj: In creative

Nejprve nějaké ty workshopy

Páteční blok přednášek proběhl v Kongresovém centru, program festivalu ale zahájily už ve čtvrtek workshopy v budově VŠEM. Všechny nabízené workshopy bychom ale nestihli, ani kdybychom se rozkrájeli. Proto jsme, jak je ostatně naším dobrým zvykem, nabídku školení napřed podrobili důkladné analýze a následně vytyčili strategii postupu.

Na školení se proto naše delegace rozdělila na čtyři části, abychom tak stihli kurz krizové komunikace, školení o e-mailingu i workshop zaměřený na facebookovou reklamu či Instagram.

 

Co-vsechno-jsme-stihli-na-letosnim-marketing-festivalu-02

Zkusili jsme si i Mindball – souboj v ovládání kuličky pomocí soustředění.

Zdroj: In creative

Krizová komunikace a brand jako priorita

O to, jak řeší krizovou komunikaci Lékaři bez hranic, se s námi podělili Jan Böhm a Jakub Hein. Komunikace s (mnohdy ne zrovna přátelsky naladěnými) uživateli v komentářích na Facebooku je naším denním chlebem. V některých případech tato činnost zaměstná na několik minut i celé oddělení.

Proto pro nás bylo příjemným zjištěním, že praktikujeme stejný přístup jako tým Lékařů bez hranic – vždy se snažíme působit jako klidná síla, která se snaží problém uživatele konstruktivně řešit a vyhýbáme se zbytečným konfliktům i rádobyvtipným stěrům. Nejde totiž jen o jednoho “hejtra”, ale především o ostatní uživatele, kteří si na základě komunikace ve vláknu dělají obrázek o vaší společnosti.

Workshop zaměřený na sociální média pro e-shopy vedly Iveta Oršulíková a Pavla Korenčíková z agentury Sun Marketing. Hlavním tématem byl postup tvorby kampaní pro e-shopy, kde není dobré se od začátku soustředit pouze na výkon. Oproti tomu je lepší začít s vytvořením širšího povědomí o brandu, až poté následují akvizice a samotné výkonnostní kampaně, remarketing a tvorba lookalike publika.

 

Budoucnost patří videím a na e-maily se musí chytře

Vhodnost postupné strategie, kterou představily přednášející z agentury Sun Marketing, potvrdil i David Lörinz. Ve svém školení Facebook Ads Masterclass poukázal i na to, že  výkonové reklamy jsou jen součástí širší strategie, kterou je potřeba sledovat na více frontách zároveň. Krom toho věnoval velkou pozornost videím, která i my považujeme za nástroj se značným potenciálem pro budoucnost reklamy na síti.

Nesměli jsme zmeškat ani školení E-mailing pod mikroskopem, ve kterém nám Pavel Pola z Etnetera Activate sdělil svoje tipy a triky ohledně doručitelnosti newsletterů, vlivů na jejich open rate, poradil, jak na copywriting a typografii newsletterů, na co dát pozor při budování databází a upozornil i na úskalí platné legislativy.

Marketing Festival ovšem není jen o přednáškách a workshopech, ale hlavně o setkávání. Proto jsme první den zakončili se sklenkou v ruce v OD Kotva, kde probíhala party pro všechny účastníky festivalu.

 

Páteční dávka inspirace od světových špiček

Nabitý čtvrteční program by jistě pro běžnou konferenci bohatě postačoval. Na Marketing Festivalu byl ale jen zahřívacím kolem před páteční náloží devíti přednášek od takových expertů, jakými jsou vizionář Avinash Kaushik nebo nekompromisní matador Bob Hoffman známý mimo jiné svým blogem The Ad Contrarian.

Nevynechali jsme ani jednu přednášku a musíme uznat, že všichni řečníci poskytli originální pohled na věc (chtělo by se říct insight, ale není na škodu si občas odpočinout od markeťácké hantýrky). Nejvíce ale naši pozornost zaujal Rand Fishkin, který dokázal perfektně propojit informační hodnotu s poutavým a zábavným přednesem.

Úspěšný zakladatel SEO impéria Moz totiž zdaleka nezůstal jen u otázek spojených s organickým vyhledáváním. Zabrousil i do práce se sociálními sítěmi a placenými kampaněmi, aby ukázal význam kognitivních zkreslení a kulturních tlaků – i to, jak je překonat, a dělat tak lepší marketing. Za nás určitě nejinspirativnější vystoupení.

 

Co-vsechno-jsme-stihli-na-letosnim-marketing-festivalu-03

Přednáška od Randa Fishkina nás zaujala nejvíce.

Zdroj: In creative

O tom, že ani v našich luzích a hájích nejsme pozadu, nás přesvědčil Filip Podstavec (jediný páteční speaker z Česka). Filipova přednáška byla o poznání techničtější – mluvil v ní hlavně o tom, jak usnadnit crawlerům internetových vyhledávačů průchod webem. Za nás velké plus díky doporučení konkrétních nástrojů pro webovou analytiku na případových studiích. Informačně určitě nejhutnější prezentace.

Po skončení přednášek následovala večerní afterparty v klubu Roxy, na kterou jsme si už ale s vidinou náročné cesty po D1 zpátky do Brna netroufali. Na cestě domů jsme ale i tak měli o zábavu postaráno. Bylo totiž rozhodně co rozebírat.

Rádi se o své poznatky podělíme i s vámi. Ať už se vaše dotazy týkají Marketing Festivalu, nebo online marketingu všeobecně, rádi je zodpovíme. Stačí, když se ozvete.

 

Veronika Ftáčníková 

David Ripel

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence