96 hodin v Lisabonu: Jaký byl Web Summit 2019

Dne 11. 11. 2019 Život v IC Byznys

Sedmdesát tisíc návštěvníků, stovky startupů, přednášek a panelových diskusí a jeden Michal Baturko Olbert, který se z toho všeho snažil během 4 dní pochytat maximum. Tady jsou některé z mnoha zajímavých myšlenek, které během letošního Web Summitu zazněly, a kterými bych vás rád inspiroval.

 

Jaké to vlastně na Web Summitu je?

Představte si neuvěřitelné množství informací, novinek, myšlenek a nápadů v průběhu dne a večer potom networking v rámci Night Summitu. A to celé několik dní po sobě. 

Podobně jako na Web Summitu 2018 i letos byly dominantními tématy přednášek internet of things, 5G a umělá inteligence. Protože se však nejedná čistě o marketingovou ale spíše technologickou konferenci, samozřejmostí byla témata udržitelného rozvoje, efektivního využití technologií pro celé lidstvo a podobně.

 

Edward Snowden: lidé > data

Jedním z prvních řečníků byl Edward Snowden, který ze svého ruského exilu promluvil online. Hovořil velmi zajímavě o ochraně dat, o tom, že GDPR je sice pěkné, ale místo ochrany dat by se měli chránit spíše lidé. Máte-li 20 minut, prohlédněte si celou konverzaci s Edwardem Snowdenem.

In conversation with Edward Snowden from Web Summit on Vimeo.

 

Co vše bude umět chytrý domov

Mnoho šéfů velkých technologických firem mělo spíše vizionářské přednášky o tom, jak si představují vliv technologií na naše životy v následujících letech. Nejkonkrétnější byl asi David Eun – Chief Innovation Officer společnosti Samsung. Velmi sugestivním způsobem vysvětloval, že domov je „dům obohacený o zážitky”. A že technologie nám budou zážitky velmi umocňovat. 

Eun je přesvědčený o tom, že technologie domácnosti za pár let naprosto ovládnou. Budou spolupracovat bez lidského přičinění a budou ještě více prospěšné, protože budou „smart”. Chytré budou nejen spotřebiče jako lednička, pračka a vysavač, ale i zrcadlo, podlaha anebo dveře. Vše bude propletené technologiemi.
 

David Eun na Web Summitu 2019

Udělejte „Á”! Váš soukromý diagnostik již brzy i ve vaší koupelně.

Zdroj: In creative

Zrcadlo v koupelně bude schopné pomocí umělé inteligence diagnostikovat nejrůznější choroby a automaticky notifikovat lékaře v případě problému. Vysavač, který už dnes mnoho domácností nechává autonomně vysávat po pokoji, využije svůj potenciál naplno i jako analyzátor tepelných úniků (otevřené dveře), zabezpečovací zařízení, anebo bude sloužit pro přivolání první pomoci, pokud někdo v domě zkolabuje a nebude schopný si pomoci. Kuchyni si Eun představuje jako soubor domácích spotřebičů, které spolupracují, protože ví, co se vaří. A o ledničce budoucnosti prý máme uvažovat jako o personalizovaném „food DJi”.

S tou ledničkou mi David Eun udělal radost. O tématu nakupování v budoucnosti jsem se už dříve rozepsal v jednom ze svých článků.

 

Svět složený z chytrých věcí

O den později na Davida Euna krásně navázal prezident Microsoftu Brad Smith. Ten ve své prezentaci „The promise and peril of the digital age” nejprve v krátkosti shrnul čtyři velká technologická témata minulých let – computing power, data, cloud a A.I. a následně předpověděl, jaká témata budou hýbat světem technologií v příštích 10 letech, tedy digital + quantum, more clouds + data innovation, 5G + ambient computing, A.I. a A.G.I. 

Nejdéle se zastavil u tématu ambient computing a vysvětloval, že nás za pár let čeká doba, kdy miniaturní počítač bude součástí všech zařízení. Technologií tak budou vybavené i ty věci, u kterých by nás to nenapadlo, a chytré věci tak budou všude – stejně jako je dnes všude elektřina. 

Druhou myšlenkou, která byla spíše takovým vzkazem všem, kteří pracují na umělé inteligenci, byla komunikace nutnosti zacházet s touto technologií obezřetně. Řekl doslova, že „každý nástroj se může obrátit ve zbraň. A umělá inteligence tyto výzvy ještě umocňuje. Pokud se nám nepodaří zavést umělou inteligenci správně, budou na to doplácet následujicí generace”.
 

Brad Smith na Web Summitu 2019

Zodpovědnost, transparentnost a spolehlivost. Brad Smith vyzdvihl principy nutné pro práci s umělou inteligencí.

Zdroj: In creative

Kličko nabádal k vášni

Mezi spíše motivační řečníky na Web Summitu rozhodně patřil Wladimir Kličko, mistr světa a olympijský vítěz v boxu. Z původního záměru diskuse s moderátorem se vlivem rétorické i váhové dominance stal spíše monolog boxera, který s publikem sdílel své myšlenky a přístupy. 

Otřepanou frázi, tedy že je nutné se učit ze svých chyb, zkonkretizoval na svém příkladu. Řekl například, že jeho tým měl vždy heslo „Failure is not an option”. Kličko řekl, že se však naučil to, že „Failure with obssession is an option”. Podobně všechny nabádal: „Ať už máte jakýkoli cíl, pracujte na něm s vášní. Pokud nebudete mít vášeň a do plnění cíle se nenadchnete, brzy to vzdáte. Pokud tedy nemáte pro svůj cíl vášeň, najděte si jiný cíl, do kterého se zblázníte.”
 

Wladimir Kličko na Web Summitu 2019

Wladimir Kličko to vzal napřímo: „Do svého snu musíte být blázen.”

Zdroj: In creative

Jak to šlape startupům?

Kromě přednášek více či méně známých person nejen z technologického světa se na Web Summitu prezentovalo velké množství (odhadem nižší stovky) startupů. Pečlivě jsem jich minimálně polovinu prošel a celkový dojem na mě působil tak, že to byla spíše přehlídka nápadů, které se někdo snaží realizovat, než provozuschopných a businessově udržitelných myšlenek, které si na sebe vydělají. Pocit stále se nafukující startupové bubliny dokresloval startup Pawiz, který vytvořil chytré zařízení, prostřednictví které si majitel může se svým psem hrát, i když není doma (majitel).
 

Pawiz na Web Summitu 2019

To, že nejste doma, neznamená, že nemůžete pozvednout náladu svému pejskovi. Alespoň tak to vidí startup Pawiz.

Zdroj: Pawiz.pet

Tečku za mým názorem na nafukující se startupovou bublinu pak udělal řečník při jedné přednášce pro startupisty, který se přibližně tisícovky lidí v sále zeptal, kolik ze zde přítomných startupů v prvních 2 – 3 letech začalo vydělávat peníze. Zvedli ruku 3. Zděšený jsem v tom sále byl asi jen já.

Samozřejmě by bylo nespravedlivé tvrdit, že všechny startupy jsou jen dílem nějaké rostoucí bubliny. Narazil jsem hned na několik velmi zajímavých myšlenek – nejčastěji z oboru medtech anebo internet of things. Zmínil bych například ruský startup Online Doctor (Onlinedoctor.care), který staví úplně nový medicínský ekosystém.

Na celém Web Summitu samozřejmě zazněly tisíce dalších svěžích a inspirujících myšlenek. Doufám, že vás můj výtah zaujal a že se třeba potkáme na Web Summitu 2020. Je to akce s atmosférou, kterou jen tak něco nepřekoná. Kdyby vás zajímalo cokoli dalšího z letošního ročníku, ozvěte se, rád vám o tom popovídám.

 

Michal Baturko Olbert

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence