10 let Google Street View: In creative slaví už dnes!

Dne 22. 12. 2016 Život v IC

Psal se rok 2007 a Google v USA začal snímat ulice několika málo měst novou technologií pořizující panoramatické snímky. Kolemjdoucí zvědavě zírali na auta s podivnou koulí na střeše a neměli ani tušení, že se stávají součástí novodobé historie mapování. Dnes již tato vozidla málokoho překvapí, ale i tak se každý zastavuje, mává, případně úsměvně pózuje. Lidé už totiž vědí, že budou na chvíli slavní – stanou se součástí celosvětově rozšířené služby Google Street View. Kdo by ji dnes neznal?

 

S Google Street View kolem světa

Od svého uvedení urazila tato služba dlouhou cestu a příští rok oslaví desetileté výročí! Všichni jsme zvědaví, co si pro nás pan Google u příležitosti takové oslavy připraví. Důvody k oslavám jsou skutečně pádné. Dnes můžeme snímky pořízené touto technologií vidět po celém světě, oficiálně je uváděno přes 50 států, a dokonce i Antarktida.

 

Na tomto příkladu je nejlépe vidět, jaké překážky bylo nutné překonat. Jak třeba fotit místa, kde nejsou cesty? Zanedlouho po zaznění této otázky už brázdily chodníky (Kongresové centrum, Praha) nové šlapací tříkolky a stezky v kaňonech (Colorado River, Arizona) průvodci s batohy na zádech a snímací technikou nad hlavou. Překvapí nás vůbec, že se takhle můžeme podívat i pod hladinu moře (Florida Keys)?

 

Pojďte dál!

Když už bylo technicky možné nafotit opravdu rozmanité druhy exteriérů, dalším logickým krokem byl posun směrem dovnitř. Možnost projít se interiérem nové restaurace, nahlédnout do exkluzivního klubu nebo si prohlédnout luxusní auta v showroomu je pro uživatele internetu a Google map atraktivní záležitostí.

A tak Google v roce 2011 spustil novou službu Google Business Photo (lokálně byla přeložena jako Firemní fotografie Google). Najednou bylo možné z městské ulice plynule přejít do podniku, který se na ulici nacházel. Hotel, obchod, restaurace, showroom... až na pár výjimek lze nafotit úplně všechny!

 

Google nám věří

V roce 2011 Google také poprvé umožnil místním firmám, aby se na fotografování podílely. Vznikl systém certifikace a firmy či samotní fotografové mohli při splnění přísných podmínek kvality a počtu focení užívat odznak certifikované agentury. In creative má tu čest prokazovat se tímto odznakem od jara 2016.

Dnes jsou takové firmy či agentury označovány jako “Google Street View Trusted”. Získání této certifikace pro nás byl velký úspěch. Vždyť v oficiálním seznamu od Googlu jsou u nás takto certifikované pouze 3 agentury! Tři v celé České republice i na Slovensku. Stojí za zmínku, že během naší kariéry fotografů virtuálních prohlídek jsme měli tu čest spolupracovat i s oběma konkurenčními agenturami.

 

Máme důvod k oslavám

Chvíli trvalo, než jsme se mohli s focením vydat vlastní cestou. Projekt Fotografie firem byl v ČR spuštěn na konci jara roku 2013 a tehdy In creative ještě ani neexistovalo. Náš foto tým už ale fungoval a virtuální prohlídku první firmy zveřejnil hned v květnu 2013.

Jak zde již zaznělo, Google bude se službou Street View slavit výročí příští rok, my však slavíme už dnes. Od roku 2013 jsme ušli kus cesty a nyní máme za sebou 2 000 realizovaných virtuálních prohlídek!

Realizovali jsme celkem 2 000 focení z Česka, Slovenska i Rakouska, máme na kontě spousty zážitků v terénu a nespočet hodin se zrcadlovkou na stativu. A že zrcadlovky dostaly zabrat! Pro vaši představu – jeden virtuální krok vyžaduje při základní metodě focení 12 snímků, občas těchto kroků stačí pět, jindy jich nestačilo ani 150.

Zpracovali jsme tisíce a tisíce fotek. Někdy jsme žasli, třeba v interiéru Rolls-Royce, jindy jsme zatajili dech, jako v letadle 4km nad zemí, anebo zažili příliv adrenalinu, to hlavně při sjezdu bobovou dráhou bez brzdění. Rozhodně tedy máme co slavit!

 

Vyhrajte prohlídku zdarma

Interní oslavy již proběhly a byly bujaré, ale zkrátka nepřijdou ani ostatní. Připravili jsme pro vás soutěž, které se může zúčastnit každý, kdo by chtěl své prostory nafotit do Google map. Pravidla jsou jednoduchá a ceny pro první 3 výherce jsou více než lákavé – vaší firmě vytvoříme virtuální prohlídku technologií Google Street View zdarma!

Zapojte se do soutěže – přesné znění soutěžní otázky najdete na našem Facebooku. Vyhlášení výsledků očekávejte 10. ledna. Možná i vy zpestříte naši práci a budete se podílet na vytváření zážitků, kterými se v budoucnu pochlubíme. Virtuální prohlídky nás baví, děláme je pro vás!

 

Zdeněk Králík

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence