Zbavte se duchů aneb jak filtrovat data v Google Analytics

Stalo se vám někdy, že jste v Google Analytics viděli, že vaše stránky navštěvují uživatelé z Ruska či Ameriky? Možná jste se začali děsit či radovat ze získání nové klientely a již téměř plánujete překlad stránky do daného jazyka. Je však dost pravděpodobné, že se nejednalo o živé lidi, ale o takzvané spamy, které zkreslují data o návštěvnosti v Google Analytics.

Co to vůbec jsou ty spamy?

Jedná se o vytvořené skripty, které mají vliv na sesbíraná data o návštěvnosti vašich stránek v Google Analytics. Spamy ovlivňují například statistiky o délce trvání návštěvy na stránce, počtu prohlédnutých stránek za jednu návštěvu a další. V základu se spamy rozdělují do dvou kategorií a to na Referrer spamy a na Ghost spamy.

Čím se od sebe liší Referrer spamy a Ghost

Referrer spam je mnohdy nazýván i jako referral spam. Tento druh spamu reálně vaše stránky navštíví a můžete jej vidět ve výpisu zdrojů návštěv.

Zdroj: google.cz

Ghost spamy jsou přezdívány jako duchové. Tento druh spamu vaše stránky reálně nenavštíví, ale Google Analytics jejich návštěvu zaznamenává. Ghost spamy jsou nejlépe vidět v přehledu publika.

Nedávným zajímavým ghost spamem byl spam spojený s volbou amerického prezidenta.

Tento spam je zajímavý tím, že se tváří, že se jedná o oficiální stránky společnosti Google, avšak při bližším pohledu na název zjistíte, že první G má neobvyklou podobu. Jedná se totiž o znak z jiné abecedy, který vypadá jako písmeno G v latince. Spameři v tomto případě změnili v prohlížeči informace o jazyku. Tento spam se promítl do statistik všech účtů v Google Analytics.

A jak vaše statistiky očistit od těchto spamů?

Jednoduše pomocí filtrů v Google Analytics. Existují dva typy samotné filtrace. Před samotnou filtrací dat doporučujeme vytvořit nový výběr dat, který si nazvete jinak než nefiltrovaný výběr dat.

V horní části svého Google Analytics účtu klikněte na Administrátor a v části Výběr dat klikněte na Vytvořit nový výběr dat.

První možností je zapnutí filtrování robotů prostřednictvím zaškrtnutí políčka “Filtrování robotů” v nastavení výběru dat. Toto filtrování však není 100%, takže doporučujeme použít i druhou variantu filtrování.

Druhý typ filtrování spamů je poněkud složitější, než ten předchozí a navíc se pro oba typy spamů liší. Postupujeme tak, že v sekci Administrátor klikneme na Filtry, kde přidáním nových filtrů odfiltrujeme své statistiky.

Začneme filtrováním ghost spamu, které je jednodušší. U něho postupujeme tak, že si zvolíme nejprve název filtru, poté v typu filtru dáte “Zahrnout” > “Název hostitele” a do Vzoru filtru dáme URL své webové adresy. Nejlepší je použít regulární výrazy.

Referrer spamy se pak filtrují obdobným způsobem. Pro jejich filtraci je však třeba si nejdříve zjistit zdroje, které se pro každý účet liší. Nejčastějšími referrer spamy bývají:

• best-seo-offer.com
• fix-website-errors.com
• free-video-tool.com
• keywords-monitoring-success.com
• a další

U filtrace referrer spamů oproti ghost spamům zvolíme typ filtru “vyloučit”, a to konkrétně “Zdroj kampaně”. Ve vzoru filtru pak použijeme zdroje referrer spamů, které zkreslují statistiky.

O spamech v Google Analytics by se dalo napsat mnohem více a s tím souvisí i problematika regulárních výrazů, o kterých budeme psát v příštím článku. Proto sledujte i nadále náš blog.

Nevíte, jak správně vyfiltrovat spamy ze svého Google Analytics? Ozvěte se nám, rádi vám poradíme a pomůžeme.

 

Karolína a Tomáš

Project Manager a Marketing Analyst

  Proč píšeme tento blog

  Rádi  se dělíme o dění v In creative a také o své znalosti a zkušenosti. A toto místo je pro to jako stvořené.

  Poslat poptávku

  V tomto blogu najdete mnoho zajímavých informací. Mnohdy však nemusí přesně odpovědět na vaše dotazy. Proto pokud máte nějaké dotazy nebo si chcete objednat nějakou službu od nás, neváhejte se na nás obrátit.

  Další zajímavé příspěvky

  Podívat se na všechny